Czy muszę nadzorować projekty?

 

Realizacja projektu w wyznaczonym czasie oraz w założonym budżecie nigdy nie jest prosta – wie o tym każdy przedsiębiorca oraz project manager. Tylko osoba niedoświadczona może frywolnie stwierdzić, że nie może być nic trudnego w nadzorowaniu postępu projektu. Jak mówi  Prawo Tertila: Sprawa raz odłożona dalej odkłada się sama. Jednak trzeba zwrócić uwagę na koszta z tym związane i zadowolenie klienta, które obniża się przypadku opóźnienia dostarczenia towaru bądź usługi.

Z tego względu monitorowanie projektów jest zadaniem niezwykle wymagającym. Warto więc wspomóc się dedykowanym dla tego zadania oprogramowaniem. Jeżeli:

  • jednocześnie jest realizowane kilka projektów różnej wielkości
  • projekty przekraczają zakładane budżety
  • Projekty przekraczają wcześniej założone terminy
  • istnieją braki zasobów w projektach
  • nie wiadomo ile jeszcze czasu pozostało do zakończenia projektu
  • niemożliwe jest porównanie projektów pomiędzy sobą
  • harmonogramy powiązanych projektów nachodzą na siebie
  • są projekty, których firma już od dawna nie powinna była realizować
  • zdarzają się projekty, o których nikt nie pamiętał

trzeba poważnie zastanowić się nad swoim podejściem do realizowania projektów. Nawet, jeżeli w firmie powyższe sytuacje nie miały miejsca, warto dmuchać na zimne. Niepowodzenie wynikające z powyższych sytuacji może doprowadzić do nadszarpnięcia dobrego imienia naszej marki. Jak wiadomo: złe informacje rozprzestrzeniają się znacznie trudniej niż dobre. Zwłaszcza między klientami. Warto pomyśleć i odnieść to do własnych doświadczeń: jak często mówimy, że fryzjer zbyt mocno skrócił nam włosy, bądź źle dobrał fryzurę? Przykład ten może wydawać się zbyt trywialny, jednak tak nie jest. Oferując klientowi stworzenie strony internetowej w przeciągu miesiąca i dostarczając ją dwa miesiące po terminie, nie narażamy się na złą opinię?

Tak więc nadzorowanie projektów jest rzeczą niezbędną, nie tylko ze względu na możliwość kontrolowania sprawności firmy, lecz także z powodów czysto marketingowych. Każdy produkt/usługa oddawana klientowi jest naszą wizytówką i nie wolno o tym zapominać. Rozwiązaniem może być zatrudnienie Project Managera, bądź można wybrać sposób dostosowany do własnych możliwości nie tylko finansowych, lecz także umiejętności. Na rynku dostępnych jest wiele programów pozwalających nam na monitorowanie postępu projektów. Różnią się między sobą nie tylko interfejsem, lecz także zawartymi w nich narzędziami. Ponadto z reguły poszczególne firmy proponujące podobne oprogramowanie zezwalają na około miesięczne darmowe testowanie, dzięki czemu nie musimy zobowiązywać się finansowo bez wstępnego sprawdzenia, czy program odpowiada naszym potrzebom. Co więcej aplikacje te zazwyczaj działają w tzw. chmurze, dzięki czemu nie musimy instalować jej na swoich komputerach. Zalety oprogramowania, jak widać, można mnożyć, polecam więc wypróbować i odkrywać je na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.