Czym jest monitorowanie rentowności i dlaczego jest mi to potrzebne?


Pomysł na dobry biznes to nie wszystko – aby mógł się on rozwijać potrzebny jest zysk. Takie spostrzeżenie nietrudno wystosować, jednak co zrobić, by rozwój firmy szedł w dobrym kierunku? Choć genialny pomysł na produkt/usługę może stać się popularny i mieć wielu klientów, nie zawsze okazuje się, że jest on opłacalny.

 

Aby to sprawdzić, należy określić próg rentowności, gdyż projekt przynosi zysk dopiero wtedy, gdy go przekroczy. Metodą na jego obliczenie jest kalkulacja kosztów projektu (wraz z kosztami stałymi – wynajęcia biura itp.) oraz ceny Waszego produktu bądź usługi.

 

Na rentowność składa się wiele czynników, nad którymi właściciel biznesu powinien mieć stałą kontrolę. Korzystanie z wielu oddzielnych aplikacji do monitorowania postępu rentowności firmy nie jest dobrym pomysłem. Zapewniam, że w krótkim czasie można z łatwością pogubić się między programem do wystawiania faktur a programem do wizualizowania zadań. Jeżeli nadal macie wątpliwości, odpowiedzcie sobie na pytanie: ile razy zdarzyło się, że samoprzylepna karteczka po prostu zapadła się pod ziemię?

 

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie narzędzia, które w jednym miejscu będzie gromadziło wszystkie informacje dotyczące naszego biznesu. Tak więc narzędzie do monitorowania postępu przedsiębiorstwa, jest rzeczą niezbędną, przy jego prowadzeniu.

Tak wiec, skoro już wiemy, że  co powinien zawierać program, który wybierzemy dla swojej firmy? Program pomagający nam monitorować rentowność przedsiębiorstwa, powinien być połączeniem:

  • programu do wystawiania faktur (najlepiej z opcją jej personalizowania, aby klient zaczął rozpoznawać nasze logo).
  • programu do wizualizowania zadań (tablica zadań musi pozostać przejrzysta, aby nie stracić nad nią kontroli)
  • programu do obliczania czasu pracy
  • programu powinien działać w czasie rzeczywistym i być osadzony w chmurze (eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamianiu na komputerze. Jedynym warunkiem działania takiego programu jest dostęp do internetu).
  • programu do generowania statystyk, nie tylko w formie liczbowej, lecz także graficznej (pomoże to oceniać rentowność projektów, a także ocenić efektywność pracy poszczególnych pracowników)
  • programu do zarządzania zasobami ludzkimi (aby mieć możliwość przydzielania wybranych pracowników i kontrahentów do poszczególnych zadań)
  • programu do tworzenia ofert (najlepiej z grupową opcją, ponieważ za projekt bardzo często odpowiedzialnych jest kilka osob)

 

Przedstawione powyżej cechy bardzo ułatwiają nam codzienną pracę i sprawiają, że działania nasze i naszych pracowników stają się bardziej rentowne. Kiedy wszystko będzie uporządkowane, z pewnością uzyskamy kontrolę nad każdym aspektem naszego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa, dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się w program do monitorowania rentowności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.